wt., 15 cze

|

Wydarzenie online

"Billie Holiday" by Marta Mackiewicz | Akademia Jazz Time

Akademia Jazz Time to nowy cykl wydarzeń we Wrocławskim Klubie Formaty. Wspólnie z wrocławskimi artystami chcemy przybliżyć Państwu sylwetki najwspanialszych wokalistek, wokalistów i muzyków jazzowych, którzy zapisali się na stałe w światowej historii muzyki jazzowej.

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
"Billie Holiday" by Marta Mackiewicz | Akademia Jazz Time

Czas i lokalizacja

15 cze 2021, 19:30

Wydarzenie online

O wydarzeniu

Akademia Jazz Time to nowy cykl wydarzeń we Wrocławskim Klubie Formaty. Wspólnie z wrocławskimi artystami chcemy przybliżyć Państwu sylwetki najwspanialszych wokalistek, wokalistów i muzyków jazzowych, którzy zapisali się na stałe w światowej historii muzyki jazzowej. Pierwszy cykl nosi tytuł #KOBIETY. Powstanie w nim w sumie 12 odcinków, które poprowadzą: Barbara Piotrowska, Natalia Szczypuła, Marta Mackiewicz i Kasia Berger, a towarzyszyć im będą pianiści: Sebastian Łobos, Bartek Ziętara i Dominik Mąkosa.

W kolejnym odcinku Akademii Jazz Time przybliżymy Państwu postać wspaniałej wokalistki – Billie Holiday. 

Billie Holiday, właściwie Eleonora Fagan, urodziła się 7 kwietnia 1915 roku w Baltimore. Zmarła wcześnie, w wieku zaledwie 44 lat -  17 lipca 1959 w Nowym Jorku. Była niezwykłą, amerykańską wokalistką jazzową. Artystka była córką Clarence'a Holidaya, profesjonalnego muzyka, który przez pewien czas grał na gitarze w orkiestrze Fletchera Hendersona. Piosenkarka w późniejszym czasie przyjęła nazwisko ojca, natomiast imię Billie - od ulubionej aktorki filmowej, Billie Dove. "Lady Day", tak nazwał ją przyjaciel i muzyczny współpracownik Lester Young, była szalona, porywcza, nieprzebierająca w słowach, jednocześnie bardzo naiwna, samotna i poraniona. Żyła dla muzyki i w niej znalazła ukojenie.

   Głos Billie Holiday był niejako dokumentem jej przeżytych emocji i zebranych doświadczeń. Miała ogromny talent interpretatorski. Była mistrzynią budowania nastroju. Posiadała głęboką, ciemną barwę głosu. Mimo wąskiej skali i braku popisowych improwizacji w utworach była wokalistką rozpoznawalną, niezwykle oryginalną i autentyczną.

Najbardziej znane utwory, do których napisała teksty to m.in. God Bless the Child, Don’t Explain i Lady Sings the Blues. Podczas dzisiejszego wieczoru przybliżymy je Państwu, przepuszczając przez nasze wrażliwości, jednak mając w sercu ducha Billie Holiday.

-----

Marta Mackiewicz - pedagog wokalny, wokalistka, aktorka scen muzycznych.

Absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach, rytmiki Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu. Aktualnie studiuje logopedię kliniczną na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Członkini zespołu KAGYUMA, zespołu wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego za swoją nietuzinkową twórczość (m.in. Nagroda ‘Warto” Gazety Wyborczej, pierwsza nagroda 20. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ, nagroda Trytona dla największej osobowości artystycznej 46. Festiwalu FAMA w Świnoujściu ). Z zespołem wydała dwie płyty - "KAGYUMA EP" i "Okularnice" z piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz wystąpiła gościnnie na kilku płytach.

Wokalistka w projekcie taneczno -akrobatycznym 'Prometeusz 4K" w reż. Kamila Przybosia, a także wokal wspierający w zespole Atalii oraz w Zaucha Project. Współpracowała z Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego, Teatrem Muzycznym Capitol oraz Akademią Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Aktualnie pracuje nad autorskim materiałem muzycznym.

Udostępnij to wydarzenie