wt., 02 mar

|

Wydarzenie online

"Carmen McRae" by Marta Mackiewicz | Akademia Jazz Time

Akademia Jazz Time to nowy cykl wydarzeń we Wrocławskim Klubie Formaty. Wspólnie z wrocławskimi artystami chcemy przybliżyć Państwu sylwetki najwspanialszych wokalistek, wokalistów i muzyków jazzowych, którzy zapisali się na stałe w światowej historii muzyki jazzowej.

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
"Carmen McRae" by Marta Mackiewicz | Akademia Jazz Time

Czas i lokalizacja

02 mar 2021, 19:30

Wydarzenie online

O wydarzeniu

Akademia Jazz Time to nowy cykl wydarzeń we Wrocławskim Klubie Formaty. Wspólnie z wrocławskimi artystami chcemy przybliżyć Państwu sylwetki najwspanialszych wokalistek, wokalistów i muzyków jazzowych, którzy zapisali się na stałe w światowej historii muzyki jazzowej. Pierwszy cykl nosi tytuł #KOBIETY. Powstanie w nim w sumie 12 odcinków, które poprowadzą: Barbara Piotrowska, Natalia Szczypuła, Marta Mackiewicz i Kasia Berger, a towarzyszyć im będą pianiści: Sebastian Łobos, Bartek Ziętara i Dominik Mąkosa.

W kolejnym odcinku Akademii Jazz Time przybliżymy Państwu postać wspaniałej wokalistki – Carmen McRae. 

Carmen McRae - amerykańska wokalistka jazzowa i pianistka, urodzona 8 kwietnia 1920 r. w Harlemie. Wychowana w domu przepełnionym muzyką. Od ósmego roku życia uczyła się gry na fortepianie. McRae karierę muzyczną rozpoczęła od występów jako pianistka w nowojorskich klubach, udzielała również swojego głosu jako chórek. W wieku 17 lat poznała osobiście Billie Holiday, która stała się dla niej wzorem i muzyczną idolką. Podarowała jej jeden ze swoich pierwszych utworów - "Dream of Life", który później nagrała Billie Holiday. 

Muzyczna działalność Carmen McRae to przede wszystkim współpraca z największymi tuzami jazzu. Na jej drodze pojawili się m.in. Count Basie, Dizzy Gillespie, Dave Brubeck, Sammy Davis Jr, Louis Armstrong. W roku 1991 pojawiły się u niej problemy z płucami, co spowodowało zatrzymanie wokalnej kariery. Zmarła w 1994 roku w Beverly Hills. 

Zapraszamy do poznania barwnego, muzycznego świata Carmen McRae.

-----

Marta Mackiewicz - pedagog wokalny, wokalistka, aktorka scen muzycznych.

Absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach, rytmiki Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu. Aktualnie studiuje logopedię kliniczną na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Członkini zespołu KAGYUMA, zespołu wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego za swoją nietuzinkową twórczość (m.in. Nagroda ‘Warto” Gazety Wyborczej, pierwsza nagroda 20. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ, nagroda Trytona dla największej osobowości artystycznej 46. Festiwalu FAMA w Świnoujściu ). Z zespołem wydała dwie płyty - "KAGYUMA EP" i "Okularnice" z piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz wystąpiła gościnnie na kilku płytach.

Wokalistka w projekcie taneczno -akrobatycznym 'Prometeusz 4K" w reż. Kamila Przybosia, a także wokal wspierający w zespole Atalii oraz w Zaucha Project. Współpracowała z Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego, Teatrem Muzycznym Capitol oraz Akademią Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Aktualnie pracuje nad autorskim materiałem muzycznym.

Udostępnij to wydarzenie