wt., 23 mar

|

Wydarzenie online

"Grażyna Łobaszewska" by Kasia Berger | Akademia Jazz Time

Akademia Jazz Time to nowy cykl wydarzeń we Wrocławskim Klubie Formaty. Wspólnie z wrocławskimi artystami chcemy przybliżyć Państwu sylwetki najwspanialszych wokalistek, wokalistów i muzyków jazzowych, którzy zapisali się na stałe w światowej historii muzyki jazzowej.

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
"Grażyna Łobaszewska" by Kasia Berger | Akademia Jazz Time

Czas i lokalizacja

23 mar 2021, 19:30

Wydarzenie online

O wydarzeniu

Akademia Jazz Time to nowy cykl wydarzeń we Wrocławskim Klubie Formaty. Wspólnie z wrocławskimi artystami chcemy przybliżyć Państwu sylwetki najwspanialszych wokalistek, wokalistów i muzyków jazzowych, którzy zapisali się na stałe w światowej historii muzyki jazzowej. Pierwszy cykl nosi tytuł #KOBIETY. Powstanie w nim w sumie 12 odcinków, które poprowadzą: Barbara Piotrowska, Natalia Szczypuła, Marta Mackiewicz i Kasia Berger, a towarzyszyć im będą pianiści: Sebastian Łobos, Bartek Ziętara i Dominik Mąkosa.

W kolejnym odcinku Akademii Jazz Time przybliżymy Państwu postać wspaniałej wokalistki – Grażyny Łobaszewskiej. 

Grażyna Łobaszewska - polska wokalistka i kompozytorka. Rodowita gdańszczanka i to właśnie w tym mieście stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki. Ukończyła szkołę fortepianu i była słuchaczką Studia Piosenki PR i TV. W 1971 r. debiutowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Tak zaczęła się jej kariera, która rozwijała się w tempie błyskawicznym. Pózniej były już tylko kolejne festiwale m.im Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Jazz Jamboree oraz współprace z takimi formacjami jak Ergo Band, Crash, Alex Bandem, Grupą Doktora Q.

Artystka posiada niesamowitą barwę głosu. W latach młodości była często określana jako "najczarniejsza z białych kobiet” a jej wokal porównywano do głosów takich wokalistek jak Aretha Franklin czy Billie Holiday. Na dodatek artystkę cechuję niezwykła wrażliwość na słowo. Jak sama o sobie mówi, do piosenek podchodzi bardzo emocjonalnie. I to właśnie te wielkie emocje potrafi z ogromną umiejętnością przekazać w śpiewanych przez siebie utworach. To właśnie sprawie, że Grażyna Łobaszewska zaskarbiła sobie serca nie tylko rzeszy fanów, ale też i najlepszych polskich muzyków.

Artystka ma na swoim koncie 14 albumów, z których pochodzą przepiękne kompozycje m.in "Czas nas uczy pogody”, "Brzydcy”, "Gdybyś” czy "Piosenka o ludziach z duszą”. Jej interpretacje i historie, które opowiada są ponadczasowe i trafiają w serca kolejne pokolenia słuchaczy.

-----

Katarzyna Berger - wokalista, pedagog wokalny. W muzyce najbardziej fascynują ją opowiadane historie, dlatego podziwia takich artystów-bajarzy jak Billie Holiday, Nina Simone, Michael Brecker, Antonio Carlos Jobim czy Zbigniew Wodecki. Muzyki nie dzieli według gatunków a na emocje jakie w niej wywołuje, dlatego najmocniej przyciąga ją jazz oraz styl bossa nova. Natomiast w samym byciu na scenie uwielbia to, że poprzez muzykę może zabrać słuchaczy w inne miejsce, w którym nie płynie czas i liczy się tylko to co tu i teraz.

Udostępnij to wydarzenie