niedz., 06 paź

|

Wrocławski Klub Formaty

Jazz Time // RGG / Piotr Wojtasik Quintet

Kolejna odsłona cyklu Jazz Time i kolejni wyjątkowi goście: RGG oraz Piotr Wojtasik Quintet.

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
Jazz Time // RGG / Piotr Wojtasik Quintet

Czas i lokalizacja

06 paź 2019, 18:00 – 21:00

Wrocławski Klub Formaty, Wrocławski Klub Formaty, Samborska, Wrocław, Polska

O wydarzeniu

  • PIOTR WOJTASIK QUINTET – TO WHOM IT MAY CONCERN

Płyta „To Whom it May Concern” to najnowsze wydawnictwo Piotra Wojtasika. Na płycie pojawiają się muzycy, z którymi współpracował na przestrzeni lat w różnych składach. Wojtasik zaprosił do współpracy: Viktora Tótha (Węgry), Sylwestra Ostrowskiego, Bobby’ego Few (USA, Francja), Jorisa Teepe (Holandia), John’ego Betscha (USA, Francja).  Kompozycje zostały napisane specjalnie z myślą o trasie koncertowej z legendą światowego jazzu – Bobby’m Few. Nagranie zrealizowano w Les Studios de Meudon we Francji. Na płycie znajduje się osiem autorskich kompozycji Piotra Wojtasika. 

Piotr Wojtasik – urodził się 10 czerwca 1964 roku we Wrocławiu. Wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. W latach 80. i 90. reprezentował nurt nowoczesnego bop’u, który obecnie przyjął formę bardziej indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej. Stale współpracuje z takimi muzykami jak: John Betsch, Joris Teepe, Viktor Tóth, Steven McCraven, Nicolas Simion, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Michał Tokaj. Od lat zapraszany jest do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera. Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak: Kenny Garrett, Joe Lovano czy Archie Shepp. Na swoim koncie ma 11 autorskich płyt, które zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków i melomanów. Albumy „Circle” oraz „Hope” otrzymały prestiżową nagrodę polskiej branży muzycznej – Fryderyka. Pozostałe, w większości, były do niej nominowane. Sam Wojtasik otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku w kategorii Muzyk Jazzowy Roku oraz jako autor Najlepszej Jazzowej Płyty Roku, właśnie za album „Circle”. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Najnowsza płyta „To Whom it May Concern” ukazuje wrażliwość Wojtasika zarówno w sferze wykonawczej, kompozytorskiej, jak i w pieczołowicie dobranej obsadzie muzyków.

Zespół wystąpi w składzie:

Piotr Wojtasik – trąbka

Macin Kaletka – saksofon

Michał Szkil – fortepian

Adam Kowalewski – kontrabas

Krzysztof Gradziuk – perkusja

 

  • RGG – „Memento”

RGG jest zespołem osadzonym na rynku od 18 lat z dorobkiem 11 płyt. W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2012 roku działa w składzie Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia (m.in. Łukasz Ojdana jest stypendystą programu Młoda Polska). Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej, o proweniencji europejskiej.

RGG to trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka RGG wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. Ale przecież RGG to zespół jazzowy, a jazz to, w ogromnym skrócie: improwizacja + timing + interakcja. I każdy z tych elementów jest na płycie obecny, choć niekiedy w wymiarze ograniczonym, by nie rzec ascetycznym. Muzycy nie rzucają na szalę wszystkich atutów, nie biorą udziału w jazzowych wyścigach, oczekując od nas, słuchaczy, że całą resztę dopowiemy bądź zinterpretujemy sami.

Na tym polega m.in. wartość tej płyty, która nawiązuje, sugeruje, inspiruje i podpowiada, pozostawiając resztę odbiorcom.To album, który zaprasza do innego przeżywania czasu muzycznego, bez konieczności szczególnego erudycyjnego przygotowania, także gdy idzie o jazz. Cała reszta zależy od nas. Jest tu wiele chwil, które po wysłuchaniu zapadną głęboko w pamięć.

To muzyka trzech przyjaciół idących wspólnie muzyczną drogą spełniając marzenia – podkreśla zespół.

Wydaniem albumu RGG "Memento" w serii Polish Jazz Polskie Nagrania kontynuują tradycję publikacji najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego jazzu i idei przedstawiania aktualnego obrazu muzyki jazzowej. Cytując słowa RGG Mamy nadzieję, że uda nam się nieco rozszerzyć definicję tej marki...

-----

BILETY w cenie 30 zł w przedsprzedaży i 40 zł w dniu wydarzenia dostępne w aplikacji Going oraz www.goingapp.pl

Posiadacze kart UrbanCard - zniżka 20% wyłącznie w kasie WKF. Płatność gotówką.

Kategoria wiekowa: 12+

Udostępnij to wydarzenie