wt., 25 maj

|

Wydarzenie online

"Nina Simone" by Kasia Berger | Akademia Jazz Time

Akademia Jazz Time to nowy cykl wydarzeń we Wrocławskim Klubie Formaty. Wspólnie z wrocławskimi artystami chcemy przybliżyć Państwu sylwetki najwspanialszych wokalistek, wokalistów i muzyków jazzowych, którzy zapisali się na stałe w światowej historii muzyki jazzowej.

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
"Nina Simone" by Kasia Berger | Akademia Jazz Time

Czas i lokalizacja

25 maj 2021, 19:30

Wydarzenie online

O wydarzeniu

Akademia Jazz Time to nowy cykl wydarzeń we Wrocławskim Klubie Formaty. Wspólnie z wrocławskimi artystami chcemy przybliżyć Państwu sylwetki najwspanialszych wokalistek, wokalistów i muzyków jazzowych, którzy zapisali się na stałe w światowej historii muzyki jazzowej. Pierwszy cykl nosi tytuł #KOBIETY. Powstanie w nim w sumie 12 odcinków, które poprowadzą: Barbara Piotrowska, Natalia Szczypuła, Marta Mackiewicz i Kasia Berger, a towarzyszyć im będą pianiści: Sebastian Łobos, Bartek Ziętara i Dominik Mąkosa.

W kolejnym odcinku Akademii Jazz Time przybliżymy Państwu postać wspaniałej wokalistki – Niny Simone. 

Nina Simone urodziła się 21 lutego 1933 roku. Amerykańska piosenkarka, kompozytorka i pianistka. Niezwykle barwna postać z bogatym życiorysem.

Już jako młoda dziewczynka przejawiała talent muzyczny, śpiewała w kościele jednak najbardziej ciągnęło ją do pianina. Po skończeniu 17 lat i dzięki sponsorom, rozpoczęła naukę w prestiżowej Juilliard School of music. Niestety, późniejszy brak pięniędzy zmusił ja do przerwania nauki. Próbowała jeszcze dostać się do Curtis Institiute, ale pomimo wysokich not nie została przyjęta. Artystka już do końca życia podejrzewała, że powodem był kolor jej skóry.

To właśnie wtedy jej marzenia o zostaniu pierwszą czarnoskórą pianistką legły w gruzach. Po tym wydarzeniu artystka zaczęła dorabiać grąc na pianinie w pobliskich barach. Pewnego wieczoru po prostu zaczęła śpiewać i tak właśnie narodziła się Nina Simone.

Artystka wielowymiarowa. Nie ograniczała się tylko do jazzu, czerpała zarówno z bluesa, soulu, reagge, muzyki klasycznej a nawet popu. Bardzo odważna i bezkompromisowa. Jej przykre doświadczenia z młodości, w późniejszym czasie spowodowały, że artystka bardzo mocno angażowała się w ruch na rzecz równouprawnienia czarnoskórych. Tematy wolnościowe bardzo często były motywem przewodnim w jej twórczości.

Artystka ma na swoim koncie ponad 30 albumów, a jej wykonania utworów m.in "I Put a spell on you’’, "My baby just cares for me”, "Feeling Good” czy "Sinnerman” weszły do kanonu i są znane niemal na całym świecie. Również niesamowitym jest fakt, iż Nina Simone koncertowała regularnie aż do 60 roku życia. Jako artystka sceniczna miała opinię osoby bardzo trudnej we współpracy. Była bardzo wyniosło i dumna, ale wzbudzała wielki szacunek. Swoim królewskim stylem zapracowała sobie na przydomek "Arcykapłanki Soulu”. Zmarła 21 kwietnia w Carry-le-Rouet we Francji.

-----

Katarzyna Berger - wokalista, pedagog wokalny. W muzyce najbardziej fascynują ją opowiadane historie, dlatego podziwia takich artystów-bajarzy jak Billie Holiday, Nina Simone, Michael Brecker, Antonio Carlos Jobim czy Zbigniew Wodecki. Muzyki nie dzieli według gatunków a na emocje jakie w niej wywołuje, dlatego najmocniej przyciąga ją jazz oraz styl bossa nova. Natomiast w samym byciu na scenie uwielbia to, że poprzez muzykę może zabrać słuchaczy w inne miejsce, w którym nie płynie czas i liczy się tylko to co tu i teraz.

Udostępnij to wydarzenie