pt., 15 paź

|

Transmisja wykładu

TRANSMISJA | Rok Tadeusza Różewicza w Formatach

Rok 2021 jest Rokiem Tadeusza Różewicza!

Nie prowadzimy sprzedaży biletów
Zobacz inne wydarzenia
TRANSMISJA | Rok Tadeusza Różewicza w Formatach

Czas i lokalizacja

15 paź 2021, 11:00

Transmisja wykładu

O wydarzeniu

Rok 2021 jest Rokiem Tadeusza Różewicza!

Wrocławski Klub Formaty z tej okazji przygotował wykład (prelekcję) pt. "Zawsze fragment - teatr Tadeusza Różewicza", który poprowadzi dr hab. Piotr RUDZKI - teatrolog, adiunkt w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 1994–2016 redaktor w kwartalniku „Notatnik Teatralny”.

Ponadto dzięki współpracy z nauczycielami oraz uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 25 we Wrocławiu odbędzie się recytacja wierszy Poety oraz wystawa prac plastycznych.

----

RETRANSMISJA NA FACEBOOKU I KANALE YOUTUBE WROCŁAWSKIEGO KLUBU FORMATY

WYDARZENIE TŁUMACZONE JEST NA JĘZYK MIGOWY

----

dr hab. Piotr RUDZKI – teatrolog, adiunkt w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 1994–2016 redaktor w kwartalniku „Notatnik Teatralny”. W okresie 1995–2000 wykładowca w Uniwersytecie Delhijskim w New Delhi, współautor pierwszego podręcznika nauki języka polskiego dla Hindusów Rozmówki hindi-polskie (New Delhi 2003). Przez rok doradzał ambasadorowi Polski w Indiach Krzysztofowi Mroziewiczowi w sprawach nauki i kultury, plonem tej współpracy była pierwsza od lat prezentacja naszej kultury na subkontynencie „Polish Autumn India 2000”. Będąc w Indiach, przepowiadał popularność kina z Bollywood i muzyki bhangra (są świadkowie). W roku 2002 najpierw członek, potem także rzecznik prasowy i wiceprzewodniczący Komitetu Expo 2010 Wrocław. W latach 2006–2016 kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jako dramaturg współpracował z Wiktorem Rubinem (Cząstki elementarne i Lalka), Janem Klatą (Titus Andronicus, Termopile polskie), Wiesławem Cichym (Stand_up Witkacy) i Barbarą Wysocką (Szapocznikow. Stan nieważkości/No gravity), natomiast jako aktor debiutował w teatrze zawodowym rolą nazwaną Głos Grotowskiego w spektaklu Cząstki elementarne. We wrześniu 2016 roku związał się z Teatrem Polskim w Podziemiu Wrocław, spełniając się jako kurator artystyczny W sezonie 2017/2018 współpracował z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Swoje zainteresowania Stanisławem Ignacym Witkiewiczem i teatrem współczesnym połączył w książce Witkacy na scenach PRL-u (Wrocław 2013). Sześć lat ukazała się jego „monografia w formie dialogu” Nie tylko o teatrze. Studia, rozmowy i szkice o kulturze współczesnej (Kraków 2019).

 Jego teksty ukazywały się w tomach zbiorowych, m.in. Literatura, kultura, komunikacja, Sylwester Chęciński, Człowiek wobec sytuacji ekstremalnych, Między filmem a teatrem, Dramat i doświadczenie, Sztuka szkodzi. Demaskacje Petera Turriniego, Zrozumieć człowieka – zrozumieć świat, Szekspir wśród znaków kultury polskiej, Współczesny dramat i teatr wobec wojny, przemocy i uchodźstwa, Teatr zaangażowany w Polsce. Wrocławski Zeittheater, oraz w czasopismach, m.in. w „Gońcu Teatralnym”, „Warsztatach Polonistycznych”, „Pracach Literackich”, „Studiach Filmoznawczych”, „Dolnym Śląsku”, „Odrze”, „Didaskaliach”, „Notatniku Teatralnym”, „Polityce”, „Performerze”, „Slavic and East European Performance” (USA), „Platinum Jubilee Celebrations. University of Delhi” (Indie), „Economic & Business News from Poland” (Indie), „The Telegraph” (Nepal) oraz „Théâtre/Public” (Francja).

---

Oficjalna strona poświęcona obchodom Roku Tadeusza Różewicza we Wrocławiu: www.wroclaw.pl/rok-rozewicza

----

fot. Adam Hawałej

Udostępnij to wydarzenie