Prasa Graficzna

March 15, 2018

       Od września w naszej Pracowni Plastyczne można spotkać wielką tajemniczą maszynę. Jej tajniki na zajęciach Otwartej Pracowni Graficznej odkrywa przed nami Aleksandra Wach - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, która z wyróżnieniem ukończyła Grafikę warsztatową i rysunek.

       Linoryt - najczęstszy gość w tej pracowni, jest techniką graficzną należącą do technik druku wypukłego. Matrycę, która w efekcie końcowym odbija się na papierze, tworzy się w kawałku linoleum za pomocą specjalnych dłut. Po naniesieniu właściwej grafiki na płytkę wycina się w niej, za pomocą różnego rodzaju noży i dłutek, pożądane kształty. Wypukłe części płytki pokrywa się farbą drukarską, nakłada na papier i przepuszcza przez prasę graficzną. Białe rysunki na czarnym tle uzyskuje się poprzez głębsze wyrzeźbienie rysunku, zaś czarne na białym tle, poprzez pogłębienie drugiego planu a uwypuklenie linii projektu.

       Linoleum jest  materiałem powszechnie dostępnym a wykonywanie w nim grafik nie jest tak skomplikowane jak np. w drzeworycie - dlatego też jest to bardzo popularna technika graficzna. Linoryty  z powodzeniem można próbować tworzyć w warunkach domowych.

 

W najbliższym czasie będzie można spróbować swoich sił w tej technice podczas warsztatów Przydasie - Prasa Graficzna.  Z pomocą Oli uczestnicy zaprojektują grafiki na płócienną torbę i podręczny notes. 

 

 

 

 

 

Udostępnij
Udostępnij
Please reload

Wyróżnione posty

Wakacje w Formatach 2019 *dokumenty do pobrania*

May 22, 2019

1/1
Please reload

Ostatnie posty

December 20, 2019

November 27, 2019

October 9, 2019

Please reload

Archiwum
Please reload

© 2018 Wrocławski Klub Formaty
 

  • Instagram - Biały Krąg
  • w-facebook
  • Twitter Clean

Media społecznościowe:

Bilety na wydarzenia:

Going JPG.jpg